Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
lazerle-dovme-silme-main

Lazerle Dövme Sildirme

Dövme; bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilemeyecek büyüklükteki renk pigmentlerinin, deri içine hapsedilmesiyle oluşturuluyor. Lazerin etkisi ise; bu renk pigmentlerini, derinin öteki yapılarından ayırarak, seçici bir şekilde, yoğun bir ısı ve enerji bombardımanına maruz bırakarak, toz haline getirmek oluyor. Bu şekilde bağışıklık sistemimizin hücreleri tarafından sindirilebiliyor ve ortamdan uzaklaştırılıyorlar. Sonuçta dövme silinmiş oluyor. Burada kullanılan lazerin türü çok önemli. Ancak sadece bir tek işlemle hepsi bitmez. Ne kadar çok işlem yaptırırsanız lazer de mürekkebi yok etmek için o kadar etkili olur.

         Her bir seans arasında 4-6 hafta beklenirken süreler 10 dakika ile bir saat arasında değişiyor. Kişi uygulama sırasında acı duymadığı için anestezi de gerekmiyor. Lazer uygulaması sonrası güneş ışığı önerilmediğinden en ideal mevsim kış aylarıdır.

        Siyah veya koyu renkli dövmelerin çıkarılması, sarı, mavi ve yeşil renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolaydır. Çünkü renklerin tonu açıldıkça lazerin etki etmesi o denli zorlaşıyor. Ayrıca yüzeye yakın yapılan dövmeler daha kolay silinebilirken, derinlik artıkça iş zorlaşıyor. Çünkü dövme, cildin derinliklerine kaydıkça lazer ışığının oralara erişmesi güçleşiyor. Örneğin sırttaki bir dövmenin çıkarılması daha uzun sürebiliyor.

Seans sayı, süre ve sıklığı; uygulanmış olan dövmede kulanılan renklerden, dövmenin ciltteki derinliğine, cilt rengine ve dövme işleminin ne denli profesyonelce yapılmış olduğuna kadar çeşitli parametrelere bağlı olarak farklılıklar gösteriyor. Tabii ki sonucun başarısı da en az doğru lazer seçimi kadar, yine aynı parametrelerle yakından ilgili. Ancak genel itibarı ile 4-5 seans süren (kimi profesyonel dövmeler de on seans dahi sürebiliyor), iki ayda bir yapılan, hemen hemen hiç can acısı olmayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Uygulama sonrası cilt daha koyu renkli gözüküyor ve birkaç gün sonra ince bir deri tabakası ayrılarak, yerine taze pigmentsiz bir deri geliyor. Dövme işlenirken kullanılan renkler ne kadar koyu ise o dövmeyi silmek de o derece kolay olabiliyor. Yine açık bir tene yapılan dövmeyi silme işlemi koyu tenlilere nazaran daha başarılı oluyor. Dövmenin cinsi de çok önemli. Bazı boyalar özellikle daha uzun süre kalıcıdır. İşte bu tip dövmelerden bazen tamamen kurtulmak imkansız olabiliyor. Siyah veya koyu renkli dövmelerin çıkarılması, sarı, mavi ve yeşil renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolaydır. Çünkü renklerin tonu açıldıkça lazerin etki etmesi o denli zorlaşıyor.

            Q-Switched Nd:YAG lazerler kısa, güçlü ışık atışları üreterek Dövme silme işlemini yaparlar. Nd:YAG lazer ışınları epidermise zarar vermeden geçerek, dövme pigmentleri tarafından emilir. Dövme pigmentleri küçük parçacıklar halinde parçalanarak, vücuttan dışarı atılır.Lazerlerin güçlü ışık atışları cildinizde hafif bir yanma hissi yaratabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>