Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
asiri-tuylenme

Hirsutism (Aşırı Tüylenme)

Hirsutism androjen adı verilen erkeklik seks hormonlarına bağlı olarak yüzde, göğüste, karın alt kısmında, sırtta, kol ve bacaklarda kalın koyu kılların fazlalığına denilmektedir.  Aşırı tüylenme androjen denilen erkeklik hormonlarının artışına bağlı olarak gelişebileceği gibi bazen de kıl köklerinin bu hormona olan duyarlılığının artışı sonucu da oluşabilmektedir.

En sık rastlanan hirsutism nedenleri;  polikistik over hastalığı, androjen salgılayan yumurtalık tümörleri,  bazı enzim eksiklikleri,  böbrek üstü bezi tümörleri ve bazı ilaçlardır.

Bu nedenle tüylenme artışı ile başvuran kişilerde altta yatabilecek hastalıklar ile ilişkili ayrıntılı tetkik yapılması gerekmektedir.

Hirsutism, hipertrikoz denilen ve yer olarak normal,  ancak miktar olarak artmış kıllanmadan ayrılmalıdır, çünkü tedavileri farklıdır.

Hirsutismde tedavi sebep olan hastalığa yönelik olarak yapılmaktadır. İdiopatik denilen kıl köklerinin androjenlere duyarlılığı sonucun oluşan hirsutismde ve hipertrikoz da kozmetik bir yaklaşım olarak günümüzde en çok lazer sistemleri kullanılmaktadır.

Nedeni ne olursa olsun pek çok kişi kozmetik, sosyal, kültürel ve tıbbi nedenlerle kıllanma tedavisinde kesin çözüm arayışı içindedir.

Son yıllarda lazer teknolojilerinin bu alanda kullanımı kozmetik dermatolojinin en hızlı büyüyen uygulama alanı olmuştur.

Önemli olan uzman doktor kontrolünde cilt tipine uygun lazer seçeneğini güvenli bir şekilde kullanmaktadır.

Uzm.Dr.Oya AYDIN

                             Dermatoloji Uzmanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>