Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
jinekomasti

Jinekomasti ve Tedavisi

Jinekomasti; erkeklerde kadın tipinde meme dokusu oluşmasıdır. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. En sık olarak yapısal ve genetik nedenlerle yani altta yatan bir patoloji olmadan ortaya çıkar. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı unutulmamalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bunlar arasında hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroid bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir. Ameliyat öncesinde muayenede ne tip bir jinekomasti olduğu ortaya çıkarılır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Üç ana tipi vardır: Glandüler, mikst tip, lipomatöz.

Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu sağlarken, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı oluşturmaktadır. Mikst (karışık) durumda ise hem bir meme dokusu artışı vardır, hem de yağ dokusunda artış bulunmaktadır.

Ameliyat sedasyon anestezisi veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction yapılacaksa sedasyon anestezisi yeterli olur ve hasta operasyondan sonra hemen evine geri dönebilir. Eğer açık cerrahi yapılacaksa genel anestezi aldıktan sonra bir gece hastanede kalmak uygun olacaktır.

Ameliyat Yöntemi

Ben hastalarıma tercihen liposuction uygulamaktayım. Bu sayede meme üzerinde herhangi bir iz yaratmadan, sadece küçük kanüllerin girebildiği deliklerden içerideki yağ ve meme dokusunu almak mümkün olmaktadır. Bu teknik de meme ve yağ dokusunu homojen bir şekilde dışarıya alınabilmektedir. Sadece yağlar değil özel kanüller kullanılarak meme dokusuda rakatlıkla alınabilmektedir. Liposuction yöntemi ile deride bir sarkma olsa bile bu durum tedavi edilebilmekte, daha ilk günden itibaren deride küçülme sağlanmaktadır. Yaklaşık 1 ay sonra en sarkık memeler dahi liposuction ile tamamen düzeltilebilmektedir.

Bir başka ameliyat şeklinde ise; genellikle meme başının etrafından yarım daire şeklinde kesi yapılarak kitleye ulaşılır ve meme dokusu çıkartılır. Bu yöntemde yağ dokusunu düzgün bir şekilde çıkartmak mümkün değildir. Dolayısıyla ben bu yöntemi tercih etmemekteyim.

Liposuction sonrası hastaya içeride kan ve serum birikmesini önlemek, derinin küçülmesini sağlamak amacıyla baskılı, sıkı bir pansuman yapılmaktadır. Bu pansuman, 2 gün sonra açılmakta ve 7. gün 1-2 adet olan dikişler alınmaktadır.

Ameliyat sonrası ağrı fazla olmamakla birlikte hastalar ertesi gün normal hayatlarına geri dönebilmektedirler.

Jinekomasti İle İlgili Sık Sorulan Sorular :

Erkekte meme büyümesi çözümü için mutlaka ameliyat mı gerekli?

Jinekomasti tedavisi, ergenlik dönemi harici ve altta yatan bir hastalık nedeni ile oluşmamışsa mutlaka cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Jinekomasti ilaçlarla tedavi edilebilir mi?

Cerrahi jinekomasti tedavisinde altın standarttır. Cerrahiye tamamen karşı olan bazı hastalarda testesteron, clomifen ve tamoksifen gibi östrojen karşıtı ilaçlar ve danazol ile sınırlı bir başarı elde edilebilmiştir. Ancak bu ilaçların çok fazla yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

Jinekomasti meme kanseri riskini artırır mı?

Tüm meme kanserlerinin sadece %1′i erkeklerde görülmektedir. Meme kanseri gelişmesi için jinekomasti olması riski artırmaz. Sadece Klinefelter’s sendromunda meme kanseri riski 60 kat artmaktadır. Sonuç olarak jinekomasti meme kanseri riskini artırmaz.

Meme büyümesi özellikle ergenlik döneminde ciddi bir kompleks yaratıyor mu?

Ergenlik ve bunu takip eden genç erkeklik döneminde, kendi ve karşı cinsin vücudundaki değişimleri son derece yakından takip eden gençler; vücudunda oluşan ve karşı cinsin seks karakteri olarak tanımlanan meme büyümesini doğal olarak utanç verici bulabiliyor. Bu nedenle en kolay çözümü de vücudunu saklamakta buluyor ve kendini toplumdan soyutluyor. Bu kişiler, arkadaşlarının yanında soyunmaktan çekinir ve denize dahi girmezler. Bazen içine kapanık, bazen de agresif olabilirler. Aileleri onlara yardımcı olmazsa, bunalıma girebilirler. Zira yanlış bir düşünce ile kendilerinde erkekliğin az olduğunu zannederler. Ayrıca arkadaşlarının kendisiyle alay etmesi de onları üzer ve birçok sorun yaratır.

Jinekomasti ameliyat sonrası memenin tekrar büyüme riski var mı?

Jinekomasti Ameliyatı sonrasında eğer yağ dokusu mevcutsa hastanın aşırı kilo aldığı durumlarda (15-20 kg) meme bölgesinde bir artış olabilir, bunun haricinde ameliyat sonucu tekrar eski hale geri dönmek söz konusu değildir.

Meme büyümesi tehlikeli olabilir mi?

Erkeğin testisindeki bir büyüme ile birlikte memede de büyüme olursa, bunun bir tümör olduğunu düşünmek gerekir. Buna bağlı büyümeler, hormon incelemeleriyle hemen belirlenebilir.

Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Ergenlik dönemi bitiminden itibaren yani 17 yaşından itibaren bu ameliyat yapılabilir. Birey, memeleri büyüdüğü anda gerekli tetkikler yaptırır ve en kısa zamanda bunlara müdahale edilirse, psikolojik sorunlar da önlemiş olur.

 Ameliyat nasıl bir anestezi ile yapılmaktadır?

Ameliyat sıklıkla sedasyon anestezisi ile bazende genel anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta hastanede kalmaya ihtiyaç duymadan hemen evine geri dönebilmektedir.

 Jinekomasti ameliyatı  ne kadar sürüyor?

Ameliyat, memenin büyüklüğü ve uygulanan yönteme bağlı olarak ortalama 45-90 dakika arasında sürmektedir.

 Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı olur mu?

Ameliyat gecesi, dokuların altına verilen uzun etkili lokal anesteziklerden dolayı hiç ağrı olmamaktadır. Sonrasında 1-2 gün çok hafif ağrılar olabilmektedir.

 Ameliyat sonrasında ne kadar süre ile korse takılmalıdır?

Ben hastalarıma 1 ay süre ile korse giymelerini önermekteyim. Bu sayede meme dokusu yeni yerine daha sıkı yapışmakta ve deride giderek küçülme ve sıkılaşma meydana gelmektedir.

Op.Dr.Arda Katırcıoğlu

www.ardakatircioglu.com

Özel Miaplast Polikliniği

Abdi İpekçi Cad. Bronz Sok. 7/B Maçka İstanbul

Tel: 212 2967442

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>