Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
kadin-moda-erkek

Kadın Modasında Erkekler Mi Egemen?

“ Kadın modasının en ünlü tasarımcıları tarih boyunca hep erkekler oldu. „

 Kadın modasının en ünlü tasarımcıları tarih boyunca hep erkekler oldu. 1950’li, 60’lı ve 70’li yıllarda Christian Dior, Yves Saint Loren ve Gianni Versace podyumların egemenleriydi. 90’lar ve 2000’lerde onları Dolce&Gabanna, Alexander McQueen ve Tom Ford gibi isimler izledi. Gelmiş geçmiş en ünlü kadın moda tasarımcısı olan Coco Chanel’in markası bile günümüzde Karl Largefeld ile, yani bir erkekle özdeşleşti.

Tasarım uzmanlarına göre, bunun nedeni modanın tarihine kadar dayanıyor. Tekstil endüstrisinin gelişmekte olduğu yıllarda erkekler, desen hazırlama gibi teknik ve tasarım alanlarında yer alıyordu. Kadınlar ise dikiş ve düğme dikme, tüyleri boyama gibi sadece el becerisi isteyen alanlarda çalışıyordu. Amerikalı ünlü tasarımcı Tom Ford’a göre, başka bir neden de kadınların konu dış görünüşe geldiğinde erkeklere daha çok güvenmesi. Ford,“Erkekler objektiftir. Tasarım yaparken kadın vücudunun belirli yerlerini saklama çabasına girmek gibi bir yük bulundurmazlar” diyor.

İngiltere’de yayımlanan “Clothes Show (Kıyafet Şovu)” programının sunucusu ve tasarımcı Jeff Banks de Ford’a katılarak, “Bir kadın başka bir kadına nasıl göründüğünü sorduğunda alacağı cevap hep aynı; ‘Harikasın’. Bu nedenle diğer kadınların cevaplarından şüphe duyarlar” diyor.

İngiltere’deki De Montford Üniversitesi Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Julie King’e göre de kadınlar, kariyerlerine evlenmek ve çocuk doğurmak için ara veriyorlar. Moda dünyası ise ara vermeyi kabul etmiyor. Eşçinsel erkekler ise modada çok başarılı; çünkü hem aile kurma zorunlulukları yok, hem de kadınların ne isteyebileceğine dair görüşleri kuvvetli.

Yıldızı parlayanlar
Ancak son dönemde kadın tasarımcılar da öne çıkmaya başladı. Modanın prensi Alexander McQueen’in geçen yılki trajik ölümünün ardından moda evinin kreatif direktörü ve baş tasarımcısı görevlerini bir kadın devraldı. Sarah Burton, ilk zorlu sınavından da başarıyla sıyrıldı. Düşes Kate Middleton için tasarladığı gelinlik yılın en çok beğenilen tasarımı oldu. Bu yıl Hollywood yıldızlarının en çok tercih ettiği isimlerin başında Stella McCartney geldi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>