Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
herpes

Uçuk ve Zona Nedir?

Uçuk ve Zona hastalıkları, toplumumuzda oldukça sık rastlanan dermatolojik sorunlardır. Her iki hastalık da herpes  virüs enfeksiyonudur.

Uçuk ( Herpes )

İlk oluşumunda yakın kişisel temasla bulaştıktan sonra, kişinin yaşayıcı durumuna geçmesine neden olur. Dudak kenarı ve genital bölge sıklıkla görüldüğü yerlerdir. Dudak kenarı lezyonları; travma güneş ışınları, stres, yorgunluk, menstrusayon  dönemleri, ateşli hastalıklar gibi durumlarda ortaya çıkar. Daha çok dudak kenarına yerleşen lezyonlar çıkmadan önce kaşıntı ve yanma hissi olarak belirebilir. Su dolu kabarcıklar şeklinde başlayıp, kısa sürede kabuklanır ve iz bırakmadan iyileşir. Bağışıklık sisteminin düşmesine neden olan hastalıklar ve kanser tedavileri sırasında oluşan uçuk enfeksiyonları, yaygın bir biçimde seyredebilir ve derin yaralara sebep olabilirler.

Zona ( Gece yanığı )

Çocuklukta geçirilen su çiçeği seyri sırasında virüsler, sinir uçlarıyla sinir ganglionlarına taşınır. Burada uyur durumda hastalık oluşturmadan kalan virüsler enfeksiyon veya bağışıklık sistemini zayıflatan herhangi bir nedenle aktive olarak hastalığı meydana getirir. Genellikle, daha önce su çiçeği döküntülerinin yoğun olduğu yerlere yerleşir. Vücut direnci kritik düzeyin altına düştüğünde, virüs yerleşmiş olduğu sinir uçları yoluyla deride döküntülere neden olur. Bu dönemde şiddetli ağrılar olmaktadır. Zona hastalığı kural olarak, vücudun bir yarısına yerleşir ve orta hattı geçmez. Çoğunlukla; göğüs bölgesi, daha sonra boyun, baş ve bel bölgelerine yerleşir. Daha çok, ileri yaşlarda görülmektedir. Hastalık başlamadan önce tutulan bölgede, ağrı olabilir ki çoğu kez sebebi açıklanamayan ağrılar, zona ortaya çıktıktan sonra anlaşılır. Başlangıçta şiddetli yanma hissi oluşur. Birden ortaya çıkması ve yanma nedeniyle, halk arasında gece yanığı olarak anılır. Tutulan bölgede kızarık zeminde, küçük su dolu kabarcıklar şeklinde ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 10 günde bu lezyonlar kabuklanır, 2-3 haftada tam iyileşme görülür. Şiddetine göre iz bırakarak da iyileşebilir. Hastalık sonrası en sık rastlanan sorun, tutulan bölgede devam eden ağrılar (pastzonal nevralji’dir.

Zona özellikle bağışıklığı düşüren bir hastalık açısından uyarıcı etken olmasıyla önem kazanır.

Dr. Gülsüm AKALIN

( Dermatoloji Uzmanı)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>