Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Botoks

Botoks “Şifa” mı? “Zehir” mi?

Botoks şifa mı? yoksa Zehir mi?

Botox, günümüzde sadece kırışıklıkların giderilmesi gibi kozmetik alanda kullanılmasıyla bilinmektedir. Sadece öyle değil, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan botox nedir ? Hepimiz kulaktan dolma sözlerle bildiği gibi Botox Yılan zehri midir ?

Botox Yılan Zehri mi ?
Botulinum Toksini yani Botox, halk arasında yılan zehiri olarak bilinen aslında aslında Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir ilaçtır.
1950′lerden itibaren medikal alanda kullanılmaya başlanan Botox FDA onayıyla resmi bir şekilde ilk olarak 1980′lerde şaşılık hastalığında kullanılmaya başlanmıştır. Nöroloji bölümün kullanımına girmiştir. Daha sonra istemsiz kas kasılmalarının ortadan kaldırmak için Botulinum toksini kullanılmıştır

Kullanıldığı alanlar;

1-Distoni : İstemsiz bir şekilde oluşan kas kasılmalarıyla, istem dışı hareketlerin tekrarlanmasıdır. Geçici ya da kalıcı olabilen hareket rahatsızlııdır. Hareket sistemi hastalığıdır.

2-Spastisite : Omurilik ve beyinde hareket merkezinde ortaya çıkan rahatsızlıktır. Kaslarda kasılma gibi belirtileri vardır. Vücut hareketlerinin yapımı zorlaşır. Beyin damarlarının tıkanması ve felç Spastisite’ye neden olur.

3- Hemifasyal spazm : Yüz kaslarının, yüz sinirleri tarafından uyarılmasıyla ortaya çıkan kasılmadır. Öncelikle tek bölgede başlayan Hemisfasyal spazm daha sonra yüzün diğer yüz kaslarına yayılarak devam eder. Botox kasılmaların görüldüğü yerlere uygulanır.

4-Hiperhidrozis (Aşırı Terleme) : Vücuttaki ter bezlerinin olmasından fazla çalışarak ortaya çıkan hastalıktır. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı bu durumun çok görüldüğü yerlerdir. Botox bu durumda deri içine uygulanır.

5- Migren- baş ağrısı : Baş ağrısından muzdarip olan kişiler

6- Göz rahatsızlıkları: Göz tembelliği, şaşılık gibi rahatsızlıklarda

7- Tikler : Kişinin farkında olmadan yaptığı mimik hareketlerinde

8-Yüzdeki kırışıklıklar, boyundaki kırışıklılar

9- Dudak kenarında oluşan sarkmalar

10- Çene eklem ağrılarında Botox tedavisi uygulanmaktadır.

Botox kimlere uygulanmaz ?
Kanama problemleri, tedavinin uygulanacak bölgede deri hastalığı olanlar, hamile veya bebek emziren kadınlarda, sinir hastalığı olanlarda uygulanmaz.

Botox’un yan etkileri var mıdır ?
Doğru teknik ile uygulandığında yan etkileri oldukça azdır. Zaman zaman asimetrik şekilde bozukluk görülebilir ve bu düzeltilebilecek bir yan etkidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler de morluk görülebilir.

Botox’un sonuçları nelerdir ?
Botox yaptıranlar bu tedaviden genelde memnun kalmış kişilerdir. Botox’un ortalama olarak 6 aylık bir etkisi olduğu için memnun kalanlar bu uygulamayı tekrarlamaktadır.

Botox’un etkisi ne kadar sürmektedir ?
Botox’un etkisi 3-9 ay olmakla ortalama 6 aydır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>