Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Hamilelik Sonrası Cilt Lekeleri

Hamilelik Sonrası Cilt Lekeleri-Melazma

Melazma, gebelik lekesi ya da güneş lekesi…

Bu tür lekeler erkekler de ve kadınlar da görülebilir. Erkeklerde çok az rastlanır. Bu da güneş ışınlarının cilde zarar vermesiyle oluşan güneş lekeleridir. Kadınlar da daha çok görülür. Bunun nedeni ise gebelik sırasında ve sonrasında oluşan lekelerdir. Genelde yüzde görülen bu lekeler yanaklar, alın, dudak ve burun da oluşmaktadır. Deride kabarık olmayan, düzensiz ve koyu renkli lekelerdir.

Hamileliğin ilk 2 aylık döneminden itibaren görülmektedir. Ten rengi koyu olanlarda daha çok görülen melazma’nın nedeni renk yapan hücrelerin daha fazla koyu renk üretiyor olmasıdır.

Melazma oluşumunun nedenleri nelerdir ?

  • Gebelik
  • Hormonal değişiklikler
  • Güneş
  • Doğum kontrol hapları, Melazma’nın oluşumuna neden olabilirler

Güneş melazma’nın artmasını ve tekrar etmesini etkiler. Melazma çok rastlanılan bir durumdur. Belli bir süre sonra geçebileceği gibi uzun yıllar hatta hayatımız boyunca da devam edebilir.

MELAZMA’NIN TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  • Lazerle melazma tedavisi
  • Kimyasal peelingler
  • Leke kremleri

Lazerle Melazma Tedavisi

Leke tedavisinde kullanılan lazerler etkili ve olumlu sonuç veren yöntemlerdendir. Renk hücrelerini etkisiz hale getirirler ve sonuç verirler.

  • IPL (İntense Pulsed Light) : Işık enerjisi verilerek uygulanır.
  • Q switched Nd:YAG : Lazer 1064 nm dalga boyundadır. Renk hücresine zarar vererek lekelerin tekrarlanmamasını sağlar.
  • Fraksiyonel Lazer : Cildi yenileyen lazerdir. Hassas, koyu tenli kişilerin tedavisinde kullanılmamalıdır.

Kimyasal Peeling Tedavisi

Glikolik asit, meyve asit içeren peelingler kullanılmaktadır. Daha yoğum peeling çeşitleri de kullanılabilir. Koyu renkli tene sahip olanlarda dikkat edilmelidir. Peelingin ciltte fazla kalması, cildi fazla soyması lekelerin artmasına neden olur.

Leke kremleri

Piyasada lekeleri geçirmek adına bir çok krem mevcuttur. Bu kremler tedavilerin yanında destek amaçlı kullanılabilirler. Tek başlarına yeterli olmazlar.

Güneş, lekelerin artmasını tetikler. Bu yüzden yaz kış fark etmeksizin güneş koruyucu kremleri kullanmak gereklidir. Güneş koruyucu kremler bile bazen yeterli değildir. Güneş ışınlarının hepsinden cildi koruyamaz. Çünkü güneş ışınlarının bazıları koruyucu kullanılmasına rağmen zaman zaman cilde gelir.

Bu yüzden yazın her şekilde güneşten korunmaya dikkat etmeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>