Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
wweq

Akupunktur Nedir Nerelerde Kullanılır ?

Op.Dr. Timur Yıldırm

Op.Dr. Timur Yıldırm

Akupunktur, Uygur Türkleri tarafından beşbin yıl önce Çin’de bulunmuştur. Kelime manası olarak acus(iğne) puncture(batırmak) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.
Akupunktur tedavisinin klasik uygulama materyali iğnedir. Bu iğneler altın, gümüş, bakır, titanium ve paslanmaz çelikten imal edilebilirler. En çok kullanılan iğne türleri altın,gümüş ve çelik iğnelerdir. Akupunktur uygulanırken önemli olan doğru iğne tipini doğru noktaya doğru teknikle batırmaktır. Zaman zaman karşılaştığımız ve akupunkturu yalnızca iğneyi batırmak olarak zanneden yorumlar derinlemesine ve ciddi bir akupunktur eğitiminin olmadığı göstergesidir. Çünkü doğru noktaya uygulanmayan iğne hiçbir etkinlik göstermeyecektir.
Akupunktur yalnızca iğne vasıtasıyla uygulanmayabilir. Bunun dışında iğnesiz(lazer akupunktur) ve acupresion dediğimiz parmaklarla baskı uygulayarak da tatbik edilebilir. Akupunkturun etki mekanizmasında hedeflenen, evrenin varoluş prensibi olarak kabul edilen yin ve yang arasındaki dengenin oluşturulmasıdır. Yin yang dengesi kabaca; sıcak-soğuk, güzel-çirkin, dişi-erkek, gece-gündüz vb. durumlardaki zıtlıkları ifade eder.
Akupunkturun felsefesine göre insan vücudunda enerjinin aktığı kabul edilen ve adına ”meridyen” denilen kanallar vardır ve bu kanallarda dolaşan enerji kişinin hayat enerjisidir. Işte bu enerjinin akışı esnasında ortaya çıkan farklılaşmalar hastalıkların temeli olarak kabul edilir ve akupunktur sayesinde bu enerjinin dengeye kavuşması hedeflenir.
Akupunkturda hedeflenen vücudun kendi iyileştirme mekanizmalarını kullanarak hastalıklarla başa çıkmasını sağlamaktır.
Yukarıda anlattığımız gibi akupunktur vücudun kendi içinde yer alan farmakolojik maddeleri kullandığında dışarıdan verilen ilaçlar gibi yan etki oluşturmaz. Akupunkturun güvenilir ve etkili olmasında bu esas çok önemli rol oynar.
Akupunktur, günümüzde dünya çapında pek çok ülkede üniversiteler kapsamında kullanılmakta olup güvenilirliği W.H.O ( Dünya Sağlık Örgütü) tarafından kabul edilmiş bir bilimsel tedavi metodudur. Burada altını çizerek birkez daha hatırlatmamız gereken, akupunkturun doğru ellerde uygulandığında güvenilir ve etkin bir tedavi metodu olduğudur.
Akupunkturun toplum içerisinde en çok bilinen kullanım alanı olan obezite aslında akupunkturun kullanım alanı içerisinde çok az bir yer tutmaktadır. Obezite tedavisi için kullanılan akupunktur; diyet, egzersiz ve düzenli bir hayat tarzına eşlik ederse kişinin doğru, sağlıklı ve kolay kilo vermesine destek olur ancak düzensiz bir hayatı olan, beslenme konusunda yeterli kararlılığı gösteremeyen kişilerde akupunkturdan mucize beklemek haksızlık olur. Şu bilinmelidir ki akupunktur desteği ile kilo vermek sonrasında yeniden kilo alımına neden olmaz. Yeniden kilo alımı diğer tüm zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi mücadeleyi bırakmak ve iradeye hakim olamamak sonucunda oluşur. Önemli olan mücadeleye sadık kalmak ve kararlılığımızı koruyabilmektir. O nedenle hayat tarzınızın kalıcı olarak sağlıklı yönde değişmesine müsade etmek ve bu konuda ısrarcı olmak en akıllı tercihtir. Akupunkturun obezite dışında migren, bel-boyun fıtıkları, deprsyon,alerjik hastalıklar, uyku bozuklukları, gastrit, adet düzensizliği ve adet ağrısı, sigara bırakma,kısırlık, karpal tünel sendromu,bulantı, kusma vb rahatsızlıklarda da son derece etkin bir tedavi metodu olduğu bilinmelidir.
Akupunktur tedavisi almayı düşünen kişilerin kendilerine bu uygulamayı yapacak olanların bu konuda eğitim alıp almadıklarını ve sertifikalarını kontrol ederek kendilerini ehil ellere bırakmaları en sağlıklı davranış biçimi olacaktır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>