Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
aslıeralp

FRAKSİYONEL İĞNELİ RADYOFREKANS

Derm.Dr. Aslı Eralp

Derm.Dr. Aslı Eralp

Her geçen gün cilt gençleştirmeye olan talep artmaktadır ve bu alanda  cerrahisiz işlemlerin uygulanması giderek artmaktadır. Günümüzde cilt  gençleştirmenin yanı sıra akne sonrası kalan izler, oluşmuş çatlaklar, ameliyat,  yara ve yanık izlerinin tedavisinde kimyasal peelingler, mikrodermabrazyon,  hücre kokteylleri, lazerler ve lazer olmayan farklı cihazlar kullanılmaktadır.

Fraksiyonel  CO2 lazerler uzun süredir cilt gençleştirmede, akne skarlarının,  çatlakların, yara, yanık izlerinin ve lekelerin tedavisinde kullanılmaktadır.  Sonuçları oldukça başarılıdır. Ancak cilt üst yüzeyine hasar verdiğinden cilt  rengi koyu olan hastalarda kalıcı lekelere sebep olabilmektedir. İşte bu yüzden  bu hasta grubunda kullanabileceğimiz farklı bir tedavi yöntemine ihtiyaç  duymaktaydık. Son teknoloji fraksiyonel iğneli radyofrekans cihazları bu  ihtiyacımızı başarılı tedavi sonuçlarıyla çok net bir şekilde karşıladı.

Fraksiyonel iğneli radyofrekans (FRF), ucundaki  altın iğneler sayesinde  istenilen radyofrekans enerjisini dermis ve retiküler dermise tam olarak iletir. İzole olan iğnelerin sadece uç kısımlarında bulunan radyofrekans enerjisi cildin alt tabakalarına verildiğinden üst cilt yüzeyinde herhangi bir tahribata yol açmaz. Bu sayede, fraksiyonel CO2 lazer tedavisi sonrası yaşanan kabuklanma durumu oluşmayacağından iyileşme sadece 1-3 gün arasında sürer. Sadece kızarıklık yaşayan hasta ertesi gün hafif bir kapatıcı ile rahatlıkla işine dönebilir. Yine aynı nedenden dolayı bütün cilt tiplerine uygulanabilmektedir.

2008 yılında cilt gençleştirme için FDA onayı alan FRF, o zamandan beri cilt gençleştirmenin yanı sıra, akne izleri ve çatlakların iyileştirilmesinde, büyük gözeneklerin kapatılmasında ve aknenin azaltılmasında kullanılmaktadır.

Uygulama sonrasında 2. aydan itibaren ciltte gözle görülür değişiklikler başlamaktadır. Kırışıklıklar azalmakta, bağ dokusu sıkılaşmakta ve gözenekler küçülmektedir. Akne izleri 6 ay içinde azalmaktadır. Akne izleri için daha uzun seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

FRF’ın diğer bir kullanım alanı ise kolaltı terlemesidir. Ayda bir uygulanacak 3-4 seans sonrası terleme %80-100 arasında ortadan kalkmaktadır. İlk uygulamadan itibaren ter bezleri sayıca azalmakta ve küçülmektedirler.FRF, özellikle gebelere, kalbinde pacemaker olanlara, epilepsi hastalarına, Haşimato gibi otoimmün hastalığı olanlara, kanser hastalarına ve uygulama bölgesinde uçuk veya aktif enfeksiyonu olanlara uygulanamamaktadır.

Detaylı bilgi için : www.draslieralp.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>