Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ

JİNEKOMASTİ NEDİR ?

Jinekomasti, erkeklerde ergenlik çağında başlayan ve olgunluk çağında hala normal boyutlarına dönmeyen meme büyümesi ( kadın memesi şekli ) hastalığıdır.  Jinekomasti çoğunlukla estetik görüntüyü bozan bir problemdir. Bazı durumlarda ve bazı bünyelerde,  sağlık problemi yaratabilen bir hastalıktır.

 

JİNEKOMASTİ PROBLEMİNE NE SEBEP OLUR ?

Jinekomasti hastalığına sebep olan şeyler net olarak bilineneemekle beraber bu hastalığa birçok etken sebep olabilir. Bunlardan öne çıkanlar, ergenlik dönemindeki hormonal değişimler, testesteron azlığı – östrojen hormonu fazlalığı,  bazı ilaç kullanımları, kas yapmak, kilo almak,  kas yapımı için içilen bazı ilaç ve tozlar jinekomastiye sebep olur.

JİNEKOMASTİ  TEK TİP OLARAK MI GÖRÜLÜR ?

Jinekomasti hastalığı tek tip değildir. 3 ana tipi vardır. Bunlar;
-Glandüler tip
-Mikst tip
-Lipomatöz tip

JİNEKOMASTİ NE ZAMAN BAŞLAR ?

Jinekomasti, genellikle ergenlik çağında başlar ve ergenlik çağının tamamlanması, vücut gelişiminin evrimini tamamlamıası ile son bulur. Bazı durumlarda jinekomasti sonradan da gözlemlenebilir. Doğal bekleme ve iyileşme sürecinde geçmeyen jinekomastiler tedavi edilmelidir.
JİNEKOMASTİ TEDAVİSİ NEDİR ?

Jinekomasti için en doğru tedavi cerrahi işlemdir.  2 tip cerrahi müdahale şekli vardır. Bunlar ;
-Meme dokusunun çıkartılması
-Liposuction.

 

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Jinekomasti ameliyatı,  cerrahi bir işlem olduğu için hastaya anestezi verilmesi ile başlar. Daha sonra
-Cerrah ameliyatın yapılacağı ve fazla dokuların çıkartılacağı kesileri açar. Bu kesiler, genellikle meme ucunun etrafından, meme altından yapılmaktadır.

-Kesiler atıldıktan sonra cerrahın belirlediği şekilde fazla dokular alınır ve kesiler kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

 

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NE KADAR SÜRER ?

Jinekomasti ameliyatı hastanın jinekomasti sorunun büyüklüğüne göre vakit almaktadır. Genellikle ameliyatlar 1 -2.5 saat sürmektedir.

 

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NE ZAMAN SONUÇ VERİR ?

Jinekomasti ameliyatı, memeden yağ alınarak veya fazla doku çıkartılarak yapılan bir işlem olduğu için hemen sonuç veren bir tedavi işlemidir.

 

JİNEKOMASTİ PROBLEMİNE AMELİYATSIZ ÇÖZÜM VAR MI ?

Jinekomasti problemine en etkin çözüm liposuction ve doku alma şeklinde yapılan ameliyatlardır. Ameliyatsız jinokomasti tedavisi, bazı hastalarda, hormon tedavisi şeklinde olabilir.  Hormon tedavisinin çözüm olmadığı durumlarda ameliyat kaçınılmazdır. Ameliyat olamayacak jinekomasti hastaları için ise ( ergenlikte olan, tedavi gören kişiler) jinekomasti atletleri geçici estetik görünüm için çözüm sağlamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>