Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
2323

Q SWİTCHED LAZER İLE DÖVME ÇIKARMA

Dövme; boyanın iğne ile cildin alt tabakalarına işlenerek kalıcı desen  çizilmesidir. Kullanılan boya partikülleri büyük olduğundan dolayı  vücut tarafından parçalanamadığı için yapılan desenler kalıcıdır.   Ülkemizde özellikle kozmetik amaçla dövme yaptırılmaktadır.  Türkiye’de yaklaşık 1 milyon kişide dövme olduğu her yıl buna 20 bin  yeni kişi eklendiği tahmin edilmektedir. Bu kadar yaygın olmasına  rağmen dövme yapılan yerlerle ilgili yasal düzenlemeler ve denetimler  yetersizdir. Dövme uygulamasında kullanılan boyaların denetlemesi  yapılmamaktadır, boyaların uluslararası FDA kuruluşu tarafından  sağlığa zararsız oldukları onaylanmamıştır. Bu nedenle öncelikle  dövme yaptırmayı düşünen kişilerin bu konuları göz önüne almaları  gerekmektedir.

Dövme yaptırmış fakat çıkartmak isteyen kişiler ne yapacak; dövme  çıkarmanın şu anki teknoloji ile en güvenli, en etkin  Q-switched  lazerlerdir.  Boyanın rengine göre değişik dalga boylarında Q-switched lazerler vardır. En kolay çıkanlar siyah ve koyu mavi gibi koyu  renklerdir. Beyaz ve sarı gibi açık renkler çok zordur, tam olarak  çıkmayabilirler. En sık kullanılan lazer; siyah ve koyu renkleri  etkileyen Q-switched Nd yag lazerdir.

Q-switched  lazerler nanosaniyede atış yaparlar. Bu sayede cilde zarar vermeden derinin içindeki boya partiküllerini hedefler. Lazer ışını boya partikülleri tarafında tutulur, ısıya dönüşür. Isınan boya partikülleri parçalanır. Böylece makrofaj denen vücudun çöpçü hücreleri boya parçalarını ortamdan uzaklaştırarak dövmenin silinmesini sağlarlar. Uygulana lazer işlemi uygun dozda verildiğinde cilde zarar vermez. Uygun dozlarda lazer tedavisi ciltte yanık, skar oluşturmaz.

Q-switched  lazerler ile dövme çıkarma işlemi seans seans yapılan bir işlemdir. İki seans arasında 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bunu nedeni, her seans sonra parçalanan boyalar partikülleri ortamdan uzaklaştırılacak zaman geçsin. Lazer işlemi çok can acıtan bir işlem değildir ama hassas kişilerde analjezik kremler, soğuk uygulama konforu artıracaktır. İşlemden sonra bölgeye nemlendirici kremler kullanmak yeterlidir.  İşlem sırasında boya partiküllerinin parçalandığı hemen görülebilir. Lazer atışı yapılan bölge hemen beyazlar.  Lazer atışının yapılacağı alanın bronz olmaması işlemi daha kolay olmasını sağlar. Bu nedenle hastaların lazerle dövme çıkarma işleminden önce ve sonra güneşten korunmaları önerilir.

Ama ne yazık ki dövme sildirmek yaptırmak gibi kolay değildir. Q switched lazer kullanılsa dövme çıkarmak zahmetli ve uzun seanslar gerektiren bir işlemdir.  Kaç seans uygulama yapılacağı boyanın rengine, derinliğine, dövmenin yaşına, yapılma yerine göre değişmektedir. Koyu renkli amatör dövmeler daha az seans ister, daha kolay çıkar. Profesyonel dövmeler daha derine işledikleri için çıkarmak daha zordur. Çok renkli dövmeler ve üst üste yapılan dövmeler çok zordur. Çok seans ister, sonunda yalnızca rengi açılıp gölge halinde kalabilirler. Boyun, gözaltı gibi derinin ince olduğu bölgelerde lazer ile dövme çıkarma işlemi yüksek joule uygulamadığı için daha zordur. Dövme yapılalı ne kadar çok zaman geçtiyse çıkarmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü zaten vücudun savunma hücreleri boyayı ortamdan uzaklaştırmak için çalışmaktadır. Sonuç olarak dövme çıkarma işlemi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 4-10 seans uygulanması gerekmektedir. Q switched lazerler dövme çıkarmanın en iyi yolu olmasına rağmen renkli, derine işlenmiş, üst üste yapılmış dövmeler tam olarak çıkmayıp gölge halinde kalabilirler.

Cerrahi işlemlerin az veya çok iz bıraktıkları göz önüne alınırsa dövmesini çıkarmak isteyen kişiler için Q-switched lazerler en iyi alternatiftir.

Detaylı bilgi için : www.ankaralazer.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>