Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
zahide-eriş-eken

PRP NEDİR ?

Yard.Doç.Dr. Zahide Eriş Eken

Yard.Doç.Dr. Zahide Eriş Eken

“Platelet rich plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazmanın  kısaltılmışıdır. Kişiden alınan küçük miktardaki kan özel bir tüpe konularak bir dizi  işlemden geçirildikten sonra elde edilen ‘trombositten zengin plazma’ aynı kişiye  yapılmak istenilen işleme göre, istenilen bölgeye enjeksiyon yoluyla geri verilir. Tüpe  alınan kan uygulama yapılacak kişiye geri uygulanacağı için her tüp P.R.P işlemine özel  olmalıdır. Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzda bulunan deforme olmuş  dokuların onarımı ve naturel haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli “büyüme  faktörlerini” yapısında barındırmaktadır.

 *- PRP medikal bir uygulamadır ve sadece doktorlar tarafından yapılmalıdır.

PRP bir kök hücre tedavisi değildir ancak dolaylı yoldan kök hücreler üzerinde çalışır.   Trombositler aktiflenince çeşitli proteinler ve büyüme faktörleri salgılar ki bu proteinler;  kollajen oluşumunu, cildin sıkılaşmasını, hyaluronik asit oluşumunu ve bunlar sayesinde  yenilenmeyi sağlar.  Trombositler enjekte edildiği bölgelerde kök hücrelerini uyarıp, aktif  hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olur. Estetik dışında spor  yaralanmalarında, diabetik ülser tedavisinde ve ortopedi gibi diğer tıp alanlarında da   kullanımı vardır. Kullanım alanlarıyla ilgili çalışmalar sürekli devam etmektedir.

Cerrahi uygulamalardan kaçınan ve kendi vücudunun yenilenme gücünden yararlanmak isteyen kişilerin tercihi haline gelmiştir. Çalışmalar yapılan kişilerin cildinin daha genç ve canlı göründüğünü göstermiştir. Ayrıca tüm yüzde yenilenme isteyen kişiler için oldukça uygundur. Bu uygulamayla birlikte kırışıklıklarda azalma, ciltte yenilenme, akne izlerinde azalma, kimyasal peeling sonrası ciltte iyileşme elde edilebilir.  PRP’nin etkileri uygulama yapılan bölgenin çevresinde de görülür.

PRP Nasıl Uygulanır ?

Enjeksiyonlar küçük miktarlarda tüm yüz, saçlı deri, boyun ve dekolte bölgesine uygulanabilir.  P.R.P. işlem süresi en fazla yarım saattir ve mezoterapi tekniği kullanılır. Son zamanlarda lazer, roller gibi uygulamalarla birleştirilerek de yapılabilmektedir. Bazı çalışmalarda botoksla birlikte uygulandığında botoksun etkisini azalttığı gösterildiğinden botoksla aynı zamanlarda uygulanmaması önerilmektedir.

Steril ortamlarda yapıldığı takdirde steril ve güvenilir bir yöntemdir. Aksi takdirde lokal enfeksiyon, alerji gibi istenmeyen yan etkilerin oluşma riski yüksektir. P.R.P. uygulama seansları için önerilen ortalama 3 – 4 seanstır. 2 veya 3 hafta ara ile seans uygulanır. İlk uygulamadan sonra cildin aydınlanması ve parlaklığı hemen gözlenir. Sonuçlar 2-3 ayda net bir şekilde görülebilir hale gelir. Uygulamalar sonrasında ortaya çıkan yapılanmanın kalıcılığının sağlanması için idame seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir. PRP işleminin dolgu veya botoks gibi bir süresi yoktur.  Zamanın ve çevrenin etkilerine karşı savaşan bölgeye destek gönderilir fakat zaman ve çevre etkisi de diğer yandan devam edecektir.

P.R.P. Dermatolojide Hangi Durumlarda Uygulanabilir ?     ScreenShot003

-Saç dökülmesi, saç problemleri ve saç ekimi sonrasında

-Cildin sağlıklı ve parlak görünmesi için, oluşmuş kırışıklıkların azaltılması için

-Tüm vücut bölgelerinde daha estetik bir görünüm elde etmek amacıyla

-Yaraların ve yara izlerinin iyileşmesine katkıda bulunmak amacıyla

-Cilt lekeleri, göz altı torbalanma ve morlukların azaltılması amacıyla

-Kimyasal peeling ve lazer gibi işlemlerin sonrasında cildin yapılanmasına yardımcı olmak için uygulanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>