Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
erdem-özçam

SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR ?

Dr. Erdem Özçam

Dr. Erdem Özçam

Saç sağlığı kadın, erkek hepimiz için çok önemlidir. Bu nedenle saç dökülmesi ve saç problemleri  oldukça can sıkıcıdır.  Saçlarımızın, güçlü, parlak ve sağlıklı görünmesi estetik bir görünüm için en  önemli ayrıntılardan biridir. Sağlıklı saçlar için sağlıklı saç kökleri gereklidir. Bu amaç için yapılan  saç mezoterapisi işlemi, yararlı vitaminlerin ve minerallerin karışımıyla elde edilen  formülün saçlı  deriye enjekte edilmesi ile yapılan en etkili tedavi yöntemidir.

Sizlere ilk önce mezoterapi yöntemi hakkında bilgi vermek istiyorum.

- Mezoterapi, cildin orta tabakasına ( dermis ) uygulanan bir tedavi şeklidir.

- Saç Mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, minarellerin, proteinlerin, saçlı deriye, çok  ince  iğneler ile enjekte edilmesidir. Dermis tabakası cildin fonksiyonel tabakasıdır. Dermise  yapılan  enjeksiyonla, saç kökünün ihtiyaç duyduğu vitamin, oligelement, mineral ve dolaşım  düzenleyiciler odaklanılan dokuya doğrudan verilmiş olur. Saç mezoterapisi, kadına ve erkeğe  uygulanabilmektedir.

 

 

*- Mezoterapinin etkili olduğu  saç dökülmeleri;

- Stres
-  Mevsim değişimleri
- Metabolik nedenli saç dökülmeleridir. Buna ek olarak hamilelik ve doğum sonrası ani saç dökülmeleri de saç mezoterapisi ile tedavi  edilebilir.
- Özellikle kıl kökünde küçülmelerin gözlendiği ve kılın oluşum ve gelişme evresi olan “anajen evresinde” kısalmanın saptandığı “androjenik alopesilerde de (erkek tipi saç dökülmesi)” mezoterapi uygulanması faydalıdır.

*- Mezoterapi  FDA onaylı farmakoloji ürünlerinin alternatif  yolla enjekte edilmesi işlemidir ve tamamen tıbbidir.

Mezoterapinin Etkileri Nelerdir ?

Mezoterapi, dökülmeyi yavaşlatmak ve kontrol altına almak için alternatif bir yöntemdir. Elde edilen  sonuçlar başarılı ve uzun süre  kalıcılık  gösterir.
Kişinin kendi mevcut saçları, daha az dökülmeye başlar hatta durabilir, saçlar daha gür, parlak görünür, dış etkilere karşı daha güçlü hale gelir, kopmalar, kırılmalar azalır.
Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanır ?

Saçın ihtiyacına göre haftada 1- 2 seans olarak,  6 – 10 seans uygulanabilir. Seansalar sonrasında saçlardaki dökülme hızı yavaşlamış ve kontrol altına alınmış olur.

Saç mezoterapisi üç  şekilde etki eden bir yöntemdir.

 1. Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmaktır. Erkek veya kadın, çeşitli sebepler ile  meydana gelen saç sorunlarının bir kısmı  beslenme ve dolaşım bozukluğuna bağlıdır. Saç mezoterapisi beslenme ve dolaşım bozukluğunu, direk olarak hedefe odaklanmış şekilde düzelttiği için dökülmeyi çok yüksek oranda tedavi eder.
 2. Saç mezoterapisinin bir diğer etkisi, saç kalitesini artırmaktır. Kafa derisinde, dökülmeyip, bebek saçı gibi duran tüycükler ve birbirine yapışan, uçuşan ince telli saçlar vardır. Bu saçların kalın saça dönüşmesi mümkündür. Mezoterapi bu dönüşmeyi tetikleyebilir.
 3. Üçüncü etki ise saç hücrelerini bitkisel hayattan çıkarmaktır. Canlılıklarını koruyan fakat saç üretemeyen saç hücrelerini uyarır. Bu işlev ile saçsız  görünen alanlarda  da saç dökülmelerinde, saç kökünde küçülme,  saçın büyüme evresinin(anajen evre) kısalması söz konusudur. Saç mezoterapisi ile saç kökü güçlenir. Yenilenme süreci uzarken, dökülen saç teli sayısı azalır.

Saç Mezoterapisinin Avantajları:

 • Bölgesel uygulanması soruna doğrudan etki etmesi
 • Dökülmeler yavaşlayıp dururken, tüm saçların daha canlı ve parlak görünmesi
 • Yan etki azlığı
 • Kullanılan ilaçların küçük dozlarda verilmesi
 • İlacı doğrudan doktorun kendisnin  uygulaması
 • Seans periyodunun uzun aralıklı oluşu ve seans sayılarının az olması
 • Sonuç kalitesinin yüksek olması.

Saç Mezoterapisinde Seans Bilgileri

 • Tek seansta bile hasta olumlu sonuçlar görür.
 • Çok yoğun dökülmelerde seanslar 7 gün içinde 2 kez yapılabilir.
 • Mezoterapi,  saç dökülmesi problemi yaşamayan, saç sorunlarına önlem almak isteyen hastalarda ise 2-3 haftada bir yapılan birkaç seans yeterlidir.
 • İlk yoğun kür uygulaması için  10 seans yeterlidir.
 • Daha sonraki mezoterapi uygulamaları için, erkeklerde 60 günde 1 yapılan seanslar yeterlidir. Bu seanslar idame ettirici işlev için uygulanmaktadır.
 • Kadınlarda ise dökülmeye sebep  olan bir  hastalık varsa bunun tedavisi ile birlikte  yapılan mezoterapi sonrası idame tedavileri yılda 3 – 4 kez  yeterlidir.

Detaylı bilgi için :
www.drerdemozcam.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>