Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası
Untitled-1

SAÇLARDA YENİ MODA ARGAN

Argan yağı ve argandan üretilen ürünler son zamanlarda saçlar için en çok kullanılan bitkisel çözümlerin başında gelmekte. Bu yeni trend oldukça etkilidir ve saçlar argan sayesinde daha parlak, güçlü ve canlı görünmektedir.  Peki argan nedir, nasıl kullanılmalı, yararları ve zararları nelerdir ?

Argan Nedir  ?   

Argan Ağacı

Argan Ağacı

Argan, bir meyve çekirdeğidir. Bu meyve, fundagiller sınıfına mensup bir ağaç türü dallarında yetişir. Kireçli topraklarda yetişen bu ağaç çöl iklimini ve çöl topraklarını sever.

Son yıllarda üretimi daha da artan argan toplanarak çekirdeklerinin yağı çıkartılır ve hem mutfakta hem de kozmetik alanlarda kullanılır.

Argan;

- E vitamini deposudur
- Antioksidan özelliğine sahiptir.

Argan Yağı Saçlar İçin Faydalı Mıdır ?

Saçlarımız kadın erkek hepimiz için çok önemlidir. Estetik bir görüntünün de en önemli ögesidir. Özellikle biz kadınlar için saçlarımız oldukça değerlidir. Kestiririz, boyatırız bazen düz saçlara sahip olmak isteriz bazen dalgalı… Bu nedenle saçlarımızla çok oynarız. Fakat bu işlemler saçlarımızı yıpratır. Hiç bir işlem yapmasak bile saç telleri dış etkiler, hava kirliliği, güneş ve hormonal yapı ile yıpranır. Bu nedenlerden dolayı saçları korumak daima bakımlı ve güçlü saçlara sahip olmamız için önemlidir.

Argan yağı,  saçlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitkinin yağı,

- Saçları kırılmalara karşı korur
- Boya, düzleştirici, fön, maşa gibi işlemler gören saçları kimyasal ve ısıya karşı korur
- Saçların matlaşmasını ve çatallanmasını önler
- Saç rengini korur
- Saç dökülmesinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

 

Argan meyvesi ve argan yağı

Argan meyvesi ve argan yağı

   Argan Yağı Saçlar İçin Nasıl Kullanılır ?

Argan yağını temiz saç üzerinde kullanmak gerekir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra    argan yağını avcunuzun içine alın ve sadece saç uçlarınıza sürün ve yedirin. Bu en    kolay uygulama şeklidir.

Argan yağını ıslak ya da nemli saça uygulamak ve saf argan yağı kullanmak gerçek  bir  bakım için önemlidir.

- Eğer argan yağı yerine argan yağı içeriğine sahip bir ürün kullanıyorsanız, ürünü  kullanma talimatına uyarak saçlarınıza uygulamanız gereklidir.

- Saf argan yağını her zaman kullandığınız şampuanınızın bir kısmına ekleyerek de kolay uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulama için,

- Her zaman kullandığınız şamğuanınızın bir kısmını başka bir şampuan kutusuna alın ve içerisine argan yağı ekleyerek çalkalayın. 500 ml bir şampuan için,  küçük bir kahve fincanının yarısı kadar saf argan yağı  yeterli olacaktır. Bu şampuan ile saçlarınızı masaj yaparak bir defa yıkadıktan sonra, argan yağı eklemediğiniz şampuan ile bir yıkama daha yapıp, ıslak saçınıza yeniden çok az miktarda saf argan yağı sürebilirsiniz. Böylece hem şampuanla bütün saça ve saç derisine hem de duş sonrası saç uçlarına yeniden bakım ile yoğun bir kür uygulayabilirsiniz.

*- Argan bakımını  istediğiniz yöntemi kullanarak haftada  2 – 3 defa uygulayabilirsiniz. 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>