Estetikhaber.com.tr Estetik Haberleri - Sosyal Medya - Estetik Haber - Facebook Sayfası

Burun Estetiği

burun-estetigi-main

Burun Estetiği

Tıbbi literatürde Rinoplasti olarak bilinen burun ameliyatı burnunuzun görüntüsünü ve orantısını iyileştirir, yüzdeki uyumun artmasına ve kişinin kendine olan güveninin artmasına yardımcı olur. Burunun ameliyat edilmesi burundaki yapısal anormalliklerden kaynaklanan nefes alma güçlüklerinin düzeltilmesini de sağlar.

Burun, yüz şeklini belirleyen, yüz görüntüsüne estetik katan, mimikleri, yüz ifadesini ve yüz yapısını oluşturan öenmli bir yapıya sahiptir. Burun estetiği, burunda ki şekil bozuklukları, büyük ya da küçük olması gibi estetik alanda düzeltmeler yaparken, burun eti büyümesi, burun eğriliği gibi nefes almayı ve kişinin sağlığını engelleyecek problemleri de düzeltmektedir.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce

Burun estetiği yaptırmayı düşünen kişiler ilk olarak, bu konuda eğitimini almış, uzman kişileri seçmelidirler. Bilinçli kişiler tarafından yapılmayan burun estetiği işlemi, kişinin burun yapısına zarar verebilirken psikolojik olarak zarar görmesine neden olmaktadır.

Estetik Burun Ameliyatlarında Başarı Kriteri Nedir?

Burun estetiği, kişinin görüntüsüne uygun, işlem yapılmış gibi durmamalıdır. Doğal bir görünüm için, hastanın burun yapısı dikkate alınmalıdır. Kıkırdak dokusu, kemikler, diğer dokular ve deri yapısı herkeste aynı değildir. Bu yüzden, bu özellikler dikkate alınmalı,yapılacak işlemlerin kişiye özel yapılmalıdır.

Burun estetiğinin yapılması için, kişinin vücut gelişiminin tamamlanması gereklidir. Ortalama olarak 18 yaşında bir kişinin gelişimi tamamlanmaktadır. Gelişimi tamamlanmamış kişilerde işlem yapılması uygun değildir. İşlemin kalıcı olması için uygun şartların olması gereklidir.

Burun, solunum yollarının başlangıcı olduğu için estetik yapılırken çok dikkat etmek gerekir. Nefes almayı engelleyecek işlem yapılmasından uzak durulmalıdır.

Burnunuzun şeklinde genellikle kalıtımsal sebeplere bağlı olsa da, daha önce geçirmiş olduğunuz bir cerrahi müdahale ya da yaralanmadan kaynaklanan bir görüntü bozukluğu olabilir.

Burun Ameliyatı ile Neler Elde Edebilirsiniz?

  • Yüzdeki diğer organ ve özellikleri de dikkate alarak burunun boyutu
  • Burunun köprü kısmındaki genişliği
  • Burun köprüsündeki kemer ya da çöküntüler ile burun profili
  • Burun kemiği
  • Geniş, büyük ya da kalkık burun delikleri
  • Buruna ilişkin asimetri ve deviasyon

Burun Estetiği Operasyon Tipleri

Burun estetiği ameliyatı, genel anlamda 2 şekilde yapılmaktadır. İlk olarak açık teknik; açık teknikte, burun ucundan küçük bir kesi açılır ve burun derisi burdan kaldırılır. Yapılması gereken işlemler yapıldıktan sonra, tekrar deri burun üzerine yerleştirilir ve açılan kesi dikişler kapatılır. İz kalması mümkündür fakat bu iz zamanla görünmez hale gelir. İkinci olarak ise kapalı teknik; kapalı teknikte, burun deliğinin bir kaç milim içerisinden küçük bir kesi açılır. İşlemler bu kesiden yapılır. İz kalması mümkün değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Burun estetiğinde, yapılan uygulama işlem saatini değiştirmektedir. Ortalama olarak 1.5-2 saat sürmektedir. Genel anestezi kullanılarak yapılan bir uygulamadır. İşlem bittikten sonra, hastanın burnuna kalıp yerleştirilir. Bu kalıplar, burun şeklinin düzgün olmasını ve tam oturmasını sağlar. İşlemden 7 gün sonra çıkartılabilir. Burun şeklinin tam olarak oturması ve tam şeklini alabilmesi için ise 6 ay ile 1 yıl arasında zaman geçmesi gereklidir.

Operasyon Sonrası

Estetik ameliyat işleminden sonra morluk ve şişlik görülmesi normaldir. Bu durumlar buz uygulaması ile geçer. Burun estetiği işleminden sonra hasta takibi yapılması gereklidir. İşlemin derecesini ve kalıcılığının kontrol edilmesi gereklidir.

Burun Estetiği İle Beraber Septum Deviasyonu Düzeltilebilir mi?

Septum deviasyonu, halk arasında bilinen adıyla septum kayması; özellikle ülkemizde bir çok kişinin genetik olarak edindiği bir problemdir. Kalıtsal sebeplerin dışında, burna alınan darbeler, kazalar ya da diğer fiziki etkenler de septum deviasyonuna sebep olabilmektedir. Yalnızca Septum Devisyonunu gidermeye yönelik cerrahi işlemin adı Septoplasti’dir. Günümüz Plastik Cerrahisinde septoplasti ve rinoplasti tek bir operasyonda gerçekleştirilebilmektedir. Yani estetik burun ameliyatlarında, hem buruna estetik görünüm kazandırılırken hem de nefes darlığı gibi problemlere sebep olan septum kayması tedavi edilebiliyor. Bu operasyona Septorinoplasti adı verilmektedir.

Burun Estetiği Fiyatları Neye Göre Değişmektedir?

  1. Burun estetiği fiyatları operasyonu yapacak merkezin ya da hekimin uyguladığı fiyat politikasına bağlı olarak,
  2. Ameliyat olacak kişinin yüzünün ve burnunun ihtiyaçlarına(dolayısıyla ameliyat süresine) bağlı olarak,
  3. Ameliyat sonrası istirahat edilecek hastane ya da cerrahi tıp merkezinin hasta başı oda fiyatlarına bağlı olarak

değişebilmektedir.

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

burun-estetigi

Rinoplasti (rhynoplasty) burun ameliyatının bir diğer adıdır.Burun ameliyatları açıkteknikle  ya da kapalı tekniklehastalar üzerindeuygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatlarında burnauygulanancerrahi kesilerinhepsiburnun iç kısmındangerçekleştirilmektedir, tip burun ameliyatlarında hastanın toparlanması açık tekniğe göre daha hızlı gerçekleşir ve burunda en ufak bir ameliyat izi kalmaz. Açık tip cerrahi burun ameliyatları kişininburnu üzerindekesi yapılırak uygulanır. Burun ameliyatları öncesinde uzman hekimlere en çok sorulan soru canım acıyak ...

Devamını Oku »

YÜZ ESTETİĞİ

234435345

Biz plastik cerrahların en sık uğraştığı vücut bölümü neresidir diye sorarsanız  yanıtı  hiç kuşkunuz olmasın yüz bölgesidir.  Niye yüz ?  Yüzümüz bizim dünyaya açılan kapımızdır .Nasıl ki bir bilgisayarda tüm işlemleri  ekran yardımı ile yapıyorsak bizim mönitörlerimiz de yüzlerimizdir. Genç görünümlü,  sempatik, gürler yüz birçok konuda başarının anahtarıdır.  Yüz estetiğinde hangi operasyonları yapmaktayız ? Tabii ki en başta gelen yüzün ...

Devamını Oku »

Burun Estetiğinde Ameliyat Tipi Seçimi

Burun Estetiğinde Ameliyat Tipleri

BURUN ESTETİĞİNDE AMELİYAT TİPİ SEÇİMİ Günümüzde burun estetiği ameliyatları konusunda her geçen gün yeni bir yaklaşım ve yeni bir teknik ortaya çıkmaktadır. Bununla beraber tüm detay yaklaşımların temelinde 2 temel unsur bulunmaktadır. Bunlar açık burun ameliyatları ve kapalı burun ameliyatlarıdır. Burada bahsedilen burun ameliyatlarının bir diğer adı da rinoplasti (rhinoplasty) dir. Burun estetiği ameliyatları 1910’lu yıllardan günümüze değin gelişerek ve ...

Devamını Oku »

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burnumuz yüzümüzde en çok dikkat çeken organımızdır. Burun şeklimiz, yüz şeklimizi etkilemektedir. Yüz ifademizi, duygularımızı, bakışımızı etkilemektedir. Bu yüzden burun şeklimizi değiştirmek isteriz. Bazılarımız bu nedenlerden dolayı estetik olarak ameliyatlar yaptırmayı düşünür. Yaptıranlarda olur. Bıçak altına yatmaktan korkanlar da vardır. Böyle durumlarda tercih olarak dolgu maddeleriyle ameliyatsız estetik yöntemi karşımıza çıkmaktadır. Ameliyatsız burun estetiği Ameliyat işlemleri olmadan sadece dolgu maddeleri ...

Devamını Oku »

Burun Estetiği

burun-estetigi-p2

Burun estetiği ( Rinoplasti ) ameliyatı  burnun tüm  fonksiyonlarını bozmadan aynı zamanda bozuk olan fonksiyonlarını düzelterek, yeniden şekillendirilmesi ameliyatına verilen addır.   Önemli bir Yüz estetiği ameliyatı olan  Burun Ameliyatı , yaparken en dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır ; burunun kemik, kıkırdak ve deri yapısının özellikleri, yüz ile burun arasındaki yatay ve dikey düzlemde olması gereken oranlar ve  burunun dudak  burun ucunun yüksekliği ve ...

Devamını Oku »

Burun Estetiği Hakkında

burun-estetigi-p1

Burun estetiği ve ya Rinoplasti olarak geçen burun ameliyatlarında estetik ya da sağlık açısından sorunlu bulunan burnun düzeltilmesi amaçlanır. Estetik burun ameliyatlarında esas olarak burnun yüze uyumuna paralel olarak artan bireysel güven ve bütün olarak yüz güzelliğini etkilediği için de orantılı bir burun estetiği düşünülerek tasarlanır. Sağlık açısından yapılan burun ameliyatlarında ise, anormallikler yüzünden bozulmuş ve deviasyon gibi solunum düzensizliği ...

Devamını Oku »